Festiwal Flamenco

Festiwal Flamenco

Festiwale Flamenco odbywają się na terenie całej Hiszpanii, a przede wszystkim Andaluzji. Taniec pełen pasji i elegancji związany jest z kulturą andaluzyjskich Cyganów i ma korzenie w orientalnych tańcach. Spędzając wakacje w Andaluzji z pewnością nie można przegapić takiego wydarzenia kulturalnego, jakim jest pokaz tego niezwykłego tańca, tym bardziej, że zazwyczaj festiwale obejmują także muzykę (gra na gitarze, rytmiczne klaskanie, stukot kastanietów) i śpiew, które oczarują każdego spędzającego wakacje w Hiszpanii.

Noclegi nad morzem

Noclegi nad morzem: Darłowo, Jastrzębia Góra, Kołobrzeg, Łeba, Mielno, Rewal, Ustka, Pojezierze Drawskie, Półwysep Helski, Wybrzeże Bałtyckie, Wybrzeże Gdańskie, Wyspa Wolin to tylko niektóre miejsca, w których warto zatrzymać się, by zarzucić kotwicę i zakwaterować się w pełnych jodu i świeżego powietrza terenach nad naszym Morzem Bałtyckim. Oprócz pięknego wybrzeża tereny te obfitują w zieleń, parki narodowe, np. Słowiński Park Narodowy, jeziora np. Jezioro Łebsko czy Jezioro Gardno. Oprócz tych bardzo znanych miejsc nad naszym morzem roi się tam od miejscowych atrakcji, jak np. noclegi w Skansenie Wsi Słowińskiej, gdzie w klimacie XIX wiecznej wsi można spędzić kilka ciekawych dni, kosztując chleba w tradycyjnego pieca, miodu prosto z pasieki oraz domowych wypieków, które oferują mieszkańcy stawiając prowizoryczne stragany w pobliżu swoich domostw. Nierzadko można u takich właśnie osób znaleźć wolne pokoje do wynajęcia i często bez wcześniejszej rezerwacji skorzystać z gościnności miejscowej ludności, która widząc możliwość dodatkowego zarobku chętnie użycza swoich domostw, by poprzez tanie noclegi umożliwić wypoczynek urlopowiczom.

Podróż do wnętrza Sieni

Bo to nie jest tak, że unikam podróży. Zorganizowanie dobrej wycieczki, której nie brakuje niczego nie graniczy z cudem. Trzeba wiedzieć czego się chce i co chce się zrobić- i tyle. Budząc się rano wiadomo, że trzeba podnieść się najpierw z łóżka, skromnie skrobnąć się po tyłku, ziewnąć, po czym udać się do kuchni. Zainstalować czajnik -bądź to elektryczny, bądź to metalowy napędzany gazem- odnaleźć toaletę, zrobić co trzeba, a potem spokojnie udać się na drugą część wycieczki, na której nie ma już przewodnika w postaci instynktu (po) rannego. Tutaj potrzeba już fantazji bo pojawiają się liczne możliwości, a co za nimi idzie- komplikacje. Kiedy woda spokojnie się zaparzy zaczyna się poranny dramat, bo przecież kawa, herbata czy kakao? A może wcale nie miało się ochoty na ciepłe picie? A czy na pewno spuściłem wodę w toalecie? No przecież pójdę sprawdzić, bo to kawałek! No to lezę, wolno i niechętnie- oczywiście niespuszczone. Staję więc pośrodku przedpokoju i myślę o czym zapomniałem, czego nie sprawdziłem, co jeszcze mam zrobić? W tym czasie stygnie mi woda, marznę i dalej nie wiem czy kawa, czy herbata, czy kakao. A kubek stoi w stołowym, do którego trzeba wrócić. I w ten oto sposób mam przynajmniej cztery wycieczki do sieni, a każda jest jednym wielkim przypadkiem, zaniedbaniem i „nerwem” w wielkim organizmie poranka.

Egzotyczny i piękny Mauritius

Laguny i plaże znajdujące się na Mauritiusie należą do najpiękniejszych na świecie. Rafa koralowa utrzymuje tu wysoką temperaturę wody. Daje też schronienie małym rybom, stanowi przeszkodę dla dużych ryb, a jednocześnie wpływa na niesamowite widoki pod wodą. To idealne miejsce nie tylko na wakacje, ale i do nurkowania. Szczególnie, że ogród koralowy zajmuje powierzchnię ok. 300 km kw. – jest więc gdzie nurkować i co podziwiać! Pobyt na Mauritiusie to niesamowity wypoczynek, który zapamięta Siena bardzo długo. Przy ekskluzywnych hotelach znajdują się liczne baseny, pola golfowe, boiska do gry w koszykówkę lub siatkówkę. Oczywiście, aby spędzić tu swoje wakacje, trzeba wybrać jedno z wielu niesamowitych miejsc. Turyści decydują się najczęściej na wizytę w Port Louis, czyli stolicy kraju. Poza nurkowaniem i zażywaniem kąpieli słonecznych można tu zwiedzić Park Domaines des Pailles, w którym ukazano sposób życia dawnych mieszkańców Mauritiusa. Na uwagę zasługuje również ogród botaniczny Pamplemusses, w którym rośnie wiele ponad stuletnich drzew. Interesujące są również ogromne nenufary i kwitnąca raz na 40 lat palma królewska. Wakacje sprzyjają zwiedzaniu, warto więc zaznać nieco egzotyki

Na działce również jest fajnie

Wakacje nie dla każdego z nas są czasem wyjazdów. Bardzo często się zdarza, że szczególnie starsze osoby wolą je po prostu spędzać na działce pielęgnując własne warzywa i owoce. Jest tam cisza, spokój i przede wszystkim czyste powietrze. Niejednokrotnie na działkach są wybudowane funkcjonujące domy. Jest bieżąca woda, prąd elektryczny i wiele innych udogodnień. W takich warunkach można z powodzeniem na działce spędzić nawet całe wakacje. Wszystko zależy jeszcze oczywiście od tego, gdzie działka jest położona. Niekiedy można zauważyć, że niektóre działki leżą w samym centrum miasta. W takim wypadku wakacje wcale nie należą ani do zdrowych ani też do najprzyjemniejszych. Zresztą działka w centrum miasta jest swoistym paradoksem. Nie można z niej jeść warzyw ani owoców, bo najczęściej są nafaszerowane zanieczyszczeniami, ołowiem i wieloma innymi rzeczami. Na taką działkę żaden rodzic nie pozwolił by wyjechać własnemu dziecku. Jeśli działka położona jest z dala od miasta, to wszystko jest w najlepszym porządku. Najczęściej na działkach w wakacje spotykają się już stali znajomi, którzy po prostu razem spędzają tam czas i nawzajem dbają o siebie. Wakacje na działce należy dobrze przemyśleć i zaplanować, by nie było nudy i zmęczenia.

Jak dobrze wypocząć?

To jak się wyśpimy zależy przede wszystkim od nas samych. Jeśli stawiamy na wygodę, powinniśmy zadbać o dobre łóżko i ogólny komfort w sypialni. Badania opinii społecznej w jednoznaczny sposób wskazują na niepokojącą tendencję Polaków do sypiania w niekorzystnych do tego warunkach. Noclegi w dawno nie remontowanych pomieszczeniach nie przysparzają nadmiernych wrażeń wizualnych, a i sam komfort pozostawia wiele do życzenia. Bardzo często Polacy zdają się nie zwracać uwagi na stan pomieszczeń w których przychodzi im spędzać noc. Czy wypoczynek na starym zdezelowanym dwudziestoletnim tapczanie równa się jakościowo temu na nowej szerokiej sofie? Odpowiedź jest jednoznaczna. Wygoda jest nieporównywalna i właśnie noclegi na nowych meblach wpłyną w pozytywny sposób na komfort nocnego odpoczynku. Nie każdego stać na nowe meble czy remont sypialni. Trzeba sięgnąć głęboko do kieszeni, by pozwolić sobie na realizację marzeń o zdrowym śnie. Część ludzi dlatego rezygnuje z własnych korzyści, odkładając pomysł do reszty tych „trudnych do realizacji”. Spędzają każdą kolejną noc tak samo. Wierzą, że kiedyś los się do nich uśmiechnie i że niewygodne noclegi odejdą w zapomnienie.