Internetowy rozkład jazdy PKS.

Internetowy rozkład jazdy PKS.

W końcu wybierając się w podróż, możemy ją zaplanować z wielką precyzją. Kiedyś było to wręcz niemożliwe, ale dzięki internetowym usługom wszystko stało się dużo prostsze. Wybierając się w drogę autobusami, gdzie trzeba dokonać przesiadek, możemy zaplanować sobie, w jakim mieście zjemy jakiś posiłek a gdzie będziemy mieli czas na pozwiedzanie. Internetowy rozkład jazdy PKS jest bardzo przydatny. Mamy dzięki niemu podgląd na niemal wszystkie rozkłady jazdy. W kilka chwil możemy wydrukować sobie rozkład jazdy PKS z Zakopanego do Krakowa, czy też z Gdańska do Warszawy. Jest to bardzo pomocne w planowaniu podróży. Jeżeli dokładnie wiemy, kiedy dotrzemy do celu, można zawiadomić odpowiednie osoby o tym fakcie. Poza tym dużo pewniej się czujemy, kiedy mamy świadomość, że nie czeka na nas ostatni autobus, że na pewno zdążymy z przesiadką itp. W przeciwnym razie musielibyśmy biec do głównej tablicy na każdym przystanku przesiadkowym i śledzić, jaki to też jedzie autobus w danym kierunku. Rozkład jazdy PKS oraz PKP często może uchronić nas przed pomyłkami w podróży. Niekiedy nie jest zbyt widoczny napis nazwy miejscowości, w której mamy wysiąść. A tutaj wystarczy śledzić wskazówki i w odpowiednim czasie zachować czujność.

W jakich przypadkach podróżujący może domagać się zwrotu za bilet.

Przypadki, w których podróżujący korzystający z usług oraz planów jakimi jest rozkład jazdy PKS może domagać się zwrotu pieniędzy za bilet opisanie są szczegółowo w regulaminach poszczególnych przewoźników. Ogólnie w przypadku przedwczesnego odjazdu autobusu lub odwołania przejazdu podróżującemu przysługiwać może zwrot pieniędzy za bilet. W przypadku przedwczesnego odjazdu autobusu chodzi oczywiście o sytuacje, w których podróżny nie zdążył na autobus właśnie z powodu jego przedwczesnego odjazdu. Przewidziana jest także sytuacja, w której podróżny posiadający bilet PKS z różnych przyczyn decyduje się na rezygnację z podróży, na przykład nie odpowiada mu rozkład jazdy PKS. Zwrot pieniędzy za bilet, który nie został de facto wykorzystany otrzymać można po okazaniu go w kasie PKS. Często także o zwrot pieniędzy za bilet PKS ubiegać może się osoba, która z różnych niezależnych przyczyn nie mogła skorzystać z usług PKS, nawet jeżeli tą przyczyną jest błędny rozkład jazdy PKS. Wnioski o zwrot pieniędzy za bilet rozpatrywane są zwykle w terminie około 30 dni w zależności od przewoźnika. Podróżny, który otrzymał zwrot pieniędzy za bilet, może je odebrać w kasie lub za pośrednictwem poczty czy banku.

Podróże autobusem wcale nie są takie męczące.

Trzeba przyznać, że podróże autokarem ostatnimi czasy zeszły raczej na drugi plan. Dużo bardziej popularnymi środkami komunikacji są pociągi jaki i samoloty, te drugie szczególnie na jakieś większe odległości. Kupując bilety autokarowe pokazujemy, że jednak autokary nie przeszły zupełnie do lamusa. Dobrze jest zdać sobie z tego sprawę. To oczywiste, że w przypadku kiedy coś zacznie tracić na popularności, tym promocje mające zachęcić do skorzystania z tej usługi będą większe. Tak właśnie sytuacja wygląda, kiedy spojrzymy na bilety autokarowe i ich ceny. Niekiedy natrafić możemy na naprawdę kuszące promocje, pozostawiające w tyle pozostałe środki dostępnego nam transportu. Dlatego też raz jeszcze warto jest rozważyć kwestię wybieranego przez nas środka transportu. Wbrew pozorom podróże autobusem nie należą do najbardziej męczących. A przynajmniej nie są one bardziej męczące od tych pozostałych. Każda podróż niesie za sobą pewną dozę zmęczenia, tego uniknąć nam się nie da. Większy komfort bez wątpienia zagwarantują nam bilety autokarowe oferujące nam autobus wysokiej klasy. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że takie właśnie bilety autokarowe mogą być sporo droższe od pozostałych.

Standard tureckich hoteli

Polacy coraz częściej decydują się na wakacje w Turcji i to na „własną rękę”. Zanim zarezerwujemy miejsce noclegowe, warto poznać standard tureckiego hotelu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ilość gwiazdek, bowiem to one klasyfikują dany ośrodek pod względem jakości. Im więcej gwiazdek, tym lepszy standard. Na jakość wpływa przede wszystkim stan oraz wyposażenie pokoi. Trzeba jednak wiedzieć, że standard tureckich hoteli może różnić się od standardu polskich. Bowiem ilość gwiazdek w naszym kraju najczęściej nie przekłada się na ich ilość w Turcji. A to wszystko dlatego, że o standardzie hotelu decyduje Ministerstwo Kultury i Turystki.

Co to jest couchsurfing nocleg?

Noclegi u ludzi na całym świecie brzmią bardzo kusząco. Warto wejść do prywatnego domu w Etiopii, Indiach, Australii, czy Meksyku. Możemy pomieszkać z tamtejsza rodziną, przez chwilę poobserwować ich codzienne życie i poznać kulturę. Jest to jak najbardziej możliwe i wystarczy przekuć plany w czyn poznając zasady działania organizacji zajmujących się tego rodzaju działalnością. Celem jest poznawanie ludzi z innych krajów poprzez wspólne zamieszkiwanie i dzielenie się swymi doświadczeniami. Takie noclegi są na pewno bardzo atrakcyjne i warto z nich korzystać, jeśli mamy w sobie wystarczająco dużo odwagi. Obecnie Couchsurfing jest najmłodszą organizacją, ale ma największy zasięg. Jest to internetowy projekt, który pozwala na wyszukiwanie bezpłatnych zakwaterowań. Strona została założona około 2003 roku przez Amerykanina, który wpadł na ten świetny pomysł. W początkowym okresie działalności portalu na stronę zaglądali jedynie znajomi oraz znajomi znajomych. Później zainteresowało rosło coraz bardziej w szalonym tempie i obecnie jest to bardzo popularny serwis, który oferuje praktycznie darmowe noclegi. Jest to bardzo popularny pomysł na spędzenie wolnego czasu w ciekawy sposób.