Kontrola biletów – kary dla gapowiczów i nie tylko.

Kontrola biletów – kary dla gapowiczów i nie tylko.

Kontrolerów biletów spotkać można już nie tylko w autobusach PKS. Coraz częściej także prywatne firmy przewozowe zatrudniają kontrolerów nie zależnie od tego jak częsty jest rozkład jazdy PKS. Nie chodzi tutaj tylko o gapowiczów. Częstym zjawiskiem jest także korzystanie z ulgowych biletów przez pasażerów do tego nie uprawnionych lub nie posiadających przy sobie dokumentów owe uprawnienia potwierdzające. Podróżujący bez biletu pasażer w przypadku złapania liczyć powinien się z karą sięgającą około 100 złotych. Dokładna wysokość takiej kary zależy od PKS, mandat w inne kwocie można otrzymać jadąc bez biletu w Warszawie innej w Gdyni itd., również rozkład jazdy PKS, w każdym mieście jest inny. W przypadku prywatnych przewoźników wysokość kary także można być inna. Wracając już do wspomnianego zjawiska polegającego na korzystaniu ze zniżek przez osoby do tego nie uprawione. W przypadku kontroli biletów każdy pasażer PKS ma obowiązek okazać bilet oraz w przypadku biletu ulgowego dokument uprawniający do korzystania ze zniżek, nawet jeżeli rozkład jazdy PKS, był błędny i nie zdążyliśmy kupić biletu. W przypadku nie posiadania uprawnień do korzystania ze zniżek liczyć należy się z karą niewiele niższą niż w przypadku jazdy bez biletu. Zwykle różnica jest stosunkowo nie duża, jednak wszystko zależy od miasta, lub firmy z usług której się korzysta.

Co zrobić w przypadku zaginięcia bagażu w PKS.

Wbrew pozorom zaginięcie bagażu zdarzyć może się nie tylko w dużym porcie lotniczym ale także w autobusach PKS, które mają z góry ustalony rozkład jazdy PKS, dlatego w pośpiechu przy wysiadaniu wiele rzeczy zostawiamy na siedzeniach. Przyczyny zaginięć są różne, może to być kradzież, zwykłe zapominalstwo lub po prostu niedbalstwo zarówno podróżującego jak i pracownika lub pracowników PKS. Pierwsze co należy zrobić w przypadku stwierdzenia zaginięcia bagażu to niezwłocznie powiadomić kierowcę, bądź zapamiętać rozkład jazdy PKS oraz numer rejestracyjny, czy też numer samego autobusu, którym jechaliśmy. Można także zawiadomić policję zwłaszcza w przypadku gdy w bagażu znajdowały się rzeczy wartościowe. Oczywiście podstawą do jakichkolwiek roszczeń wobec przewoźnika może być tylko i wyłącznie kwit bagażowy. W zależności od przewoźnika, w przypadku gdy wartość bagażu przekroczy określoną w regulaminie kwotę, często jest to około 1000 złotych to wartość bagażu zadeklarować należy kierowcy. W przypadku uszkodzenia lub zaginięcia bagażu podręcznego znacznie trudniej jest uzyskać za niego zwrot od przewoźnika chyba, że udowodni się iż uszkodzenie lub zaginięcie bagażu spowodowane było z winy rozpiski, jaką jest rozkład jazdy PKS, czy też samego kierowcy. W przypadku pozostawienia bagażu w autobusie kierowca ma prawo go otworzyć i sprawdzić jego zawartość chociażby w celu ustalenia danych personalnych właściciela.

Wakacje nad morzem czy w górach?

Planując urlop zawsze zadajemy sobie pytanie gdzie w tym roku się wybierzemy. Nad morze czy w góry? Zarówno pierwsza jak i druga opcja mają swoich zwolenników. Pierwsza raczej wiąże się z biernym wypoczynkiem. Wakacje to w końcu czas kiedy powinniśmy regenerować siły po ciężkiej pracy. Druga natomiast to aktywny wypoczynek. Spacery po górach to również nie lada atrakcja. Szczególnie, że zachwycają swoim urokiem. Poza tym zapewne są rzadziej wybieranym miejscem na wakacje. Z drugiej strony morze, brązowa opalenizna, duża dawka jodu i smażalnie ryb na każdym kroku to również propozycja nie do odrzucenia. Osobom, które na długo przed sezonem urlopowym sprawdzają oferty na pewno nie będzie trudno znaleźć odpowiednie miejsce dla siebie. Natomiast te osoby, które czekają do ostatniej chwili często wybierają miejsce swojego odpoczynku przypadkowo. Wakacje jednak są czasem, który powinniśmy spędzić według własnych upodobań, gdyż nieudany urlop to przede wszystkim brak wypoczynku. A na to wszyscy powinniśmy sobie raz do roku pozwolić. Szczególnie, że na ten urlop długo czekamy, a przed nami jesień i zima. Miesiące bure i zimne. Wtedy będziemy delektować się wspomnieniami z miło spędzonych wakacji.

Wakacje bez oparzeń słonecznych

Nadeszła nareszcie upragniona przez wszystkich pora roku – lato a wraz z nią wakacje. Słońce grzeje coraz mocniej, a z mocniejszymi promieniami słonecznymi przychodzi nam ochota na piękną opaloną skórę, która razem z letnimi kolorami ubrań tworzy kuszące dla oka zestawienie. To słońce nadaje skórze zdrowy koloryt a nic tak nie dodaje kobiecie uroku jak piękna złota opalenizna. Wypoczynek na leżaku i bezchmurna pogoda, okraszone sporą ilością kresek na termometrach to urlop marzeń większości kobiet. Z przykrością trzeba jednak stwierdzić, że wakacje to czas, gdy my dziewczyny stanowczo ze słońcem przesadzamy, co często kończy się oparzeniami. We wszystkim ważny jest umiar a w opalaniu ta zasada największe zastosowanie. Aby nasza skóra nabrała w czasie urlopu pięknego kolorytu, ale nie utraciła też swej witalności, musimy opalać się z głową. Leżenie na plaży od wschodu do zachodu słońca to jedno z najgorszych rozwiązań, które zazwyczaj zamiast dodawać nam urody sprawia, że tracimy ją z dnia na dzień. Aby uniknąć wszystkich przykrych konsekwencji wystarczy tylko pamiętać o zasadach mądrego korzystania z pięknego, letniego słońca a nasze wakacje na długo pozostaną miłym wspomnieniem.

Swoboda finansowa Polaków na emigracji

Większość Polaków mieszkających za granicą stać na bilety lotnicze. Czyli tych, którzy wyemigrowali z ojczystego kraju w poszukiwaniu lepszego życia i udało im się dopiąć swego. Zapewnili sobie wyższy standard życia, mogą sobie pozwolić na znacznie więcej. Mowa nie tylko o powrotach w rodzinne strony, ale o podróżach do najbardziej egzotycznych i najpopularniejszych miejsc na świecie. Przy tak silnej walucie, jak na przykład funt, wszystko wydaje się znacznie tańsze: artykuły spożywcze, sprzęty użytku domowego, ubrania, no i oczywiście bilety lotnicze. W Polsce na kilkudniowy wypad do Chorwacji lub Hiszpanii musielibyśmy oszczędzać cały rok, w Anglii natomiast, nawet pracując fizycznie, możemy przebierać w opcjach i zdecydować się na wakacyjną wycieczkę do ciepłego kraju tuż przed początkiem sezonu. Emigranci, którym powiodło się za granicą, zyskują znacznie większą swobodę finansową, co z całą pewnością stanowi pewną rekompensatę za to, że żyją z dala od ojczyzny. Fakt, że bilety lotnicze są tak łatwo dostępne, pozwala dodatkowo na prawdziwy wypoczynek w jakimś uroczym zakątku w dowolnym miejscu na świecie. Nawet jeśli życie na obczyźnie da się nam zatem we znaki, możemy pozbyć się stresu, korzystając ze zdobytej swobody.