Rozkład jazdy PKP

Rozkład jazdy PKP

Każdy z nas pragnie, aby jego podróż po Polsce pociągiem przebiegła bez większych zakłóceń, aby podróż była przyjemnością, przez co wielu z nas korzysta z czegoś takiego jak rozkład jazdy PKP według którego o każdej godzinie i minucie ma możliwość wybrania się w dowolne miejsce leżące w Polsce. Większa część ludzi korzysta z Internetu w którym zazwyczaj umieszczane są informacje o kursujących w danym kierunku pociągach. Poprzez strony internetowe, czy wyszukiwarkę na przykład Google, mamy możliwość wpisania rozkład jazdy PKP, gdzie często wyskakuje nam wiele wyników związanych z tym właśnie tematem. Niektóre z nich są cały czas uaktualniane, zaś niestety większość z nich posiada stare informacje. Dlatego też jeśli korzystamy z Internetu w celu informacji dotyczących kursów pociągów, to powinniśmy dobrze w informacji internetowej się rozejrzeć, aby nie spisać błędnych rozkładów. Poprzez rozkład jazdy PKP każdy z nas ma możliwość sprawdzenia połączeń jakie zazwyczaj są oferowane przez Polskie koleje drogowe, czy autobusowe. Również niektórzy z nas dokonują często rezerwacji biletów, za które płaci się znacznie mniej niż na dworcu kolejowym. Dlatego też warto jednak jest skorzystać z Internetu.

Zniżki na przejazdy międzymiastowe

Uczniom oraz studentom przysługują ulgi na przejazdy autobusami PKS, gdzie na przystankach powinien znajdować się rozkład jazdy PKS oraz pociągami PKP, gdzie występują ulgi w wysokości 37%. Zniżki te dotyczą jedynie osób kupujących imienne bilety miesięczne. W przypadku biletów jednorazowych ulgi te nie przysługują uczniom i studentom. Dokumentem uprawniającym do uzyskania zniżki jest ważna, czyli podstemplowana legitymacja szkolna lub studencka. Imienny bilet miesięczny nabyć można w kasach PKS. Obecnie parlamentarzyści rozważają zmianę ulgi na przejazdy między miastowe PKS z 37% na 49%. Zmiana ta ma być poddana pod głosowanie we wrześniu bieżącego roku. Podobne do ustawowych ulg zniżki wprowadzają także prywatni przewoźnicy, którzy swój rozkład jazdy PKS umieszczają również na przystankach. Ulgi na przejazdy autobusami PKS oraz pociągami PKP przysługują także osobom niepełnosprawnym. Wysokość zniżki zależy od orzeczonego stopnia niepełnosprawności. Dokumentem potwierdzającym prawo do skorzystania z ulgi na PKS jest na przykład legitymacja osoby niepełnosprawnej. Zniżki, nawet do 95% przysługują także osobom, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi, zaś dla wszystkich na przystankach powinien znajdować się aktualny rozkład jazdy PKS

Gdzie wyjechać na wakacje?

Przywiązanie do ojczyzny może być okazywane w różny sposób. Jedni będą namiętnie uczęszczać na wydarzenia sportowe przyodziani w narodowe barwy. Drudzy z kolei nie zapomną o żadnym święcie państwowym. Są jednak ludzie dla których nawet wakacje są okazją do zamanifestowania swojej miłości do ojczyzny. Jak sami mówią, dla nich najlepsze jest to co Polskie. Nie przekonują ich wspaniałe plaże w Hiszpanii, czy ciepłe morze nad Adriatykiem. Także wiele imponujących wrażenie zabytków nie sprawia, że zmienią zdanie odnośne wyboru miejsca spędzenia letniego wypoczynku. Ci ludzie uważają, że Polska pomimo licznych swoich wad, ma w sobie ten jedyny w swoim rodzaju niepowtarzalny klimat i za to właśnie ją kochają. Pomimo, że wiele plaż swoim standardem zdecydowanie nie przekonuje, a pogoda potrafi być naprawdę kapryśna, to oni chcą spędzać wakacje w Polsce. Dla nich Łeba czy Ustronie Morskie są dużo bardziej atrakcyjne niż urlop w Grecji, czy w malowniczej Portugalii. Niektórzy pewnie popukają się w czoło z niedowierzaniem. Faktycznie są to dość kontrowersyjne tezy, aczkolwiek każdy mam prawo przecież do własnego wyboru. Z miejscem wyjazdu na wakacje włącznie.

Zniżki na przejazdy grupowe

Sprzedawanie biletów autokarowych taniej, gdy kupuje się ich więcej, to praktyka stara i bardzo powszechna. Spotyka się ją zresztą prawie wszędzie, a jej istota jest prawdopodobnie dla każdego zrozumiała. Ekonomia nazywa to korzyściami skali, które w takim wypadku odnoszą klienci. Korzyści skali, które uzyskują firmy, wynikają najczęściej z charakteru działalności. Im większa jej skala, tym na więcej usług (więc w tym przypadku przewiezionych pasażerów) rozkładają się ponoszone przez firmę koszty stałe. Dzięki temu przewoźnikom opłaca się zachęcać klientów do kupowania większej ilości biletów autokarowych, bo oznacza to dla nich niewielki wzrost kosztów, a spory wzrost przychodu. Dlatego też wiele osób przed wyjazdem próbuje zorganizować grupę, która jedzie w to samo miejsce i jest skłonna nabyć razem bilet. Nie jest to proste, gdyż ludzie odnoszą się do takich inicjatyw z pewną dozą nieufności (zwłaszcza jeśli są to osoby obce), jednak uzyskane korzyści usprawiedliwiają ponoszenie wysiłków i podjęcie pewnego ryzyka. Takie rozwiązanie pozwala bowiem na negocjacje cenowe z przewoźnikiem i dzięki temu sprawia, że bilety autokarowe stają się tańsze, niż wynikałoby to z początkowej oferty firmy.

Najpopularniejsze połączenia międzynarodowe

Bilety autokarowe na połączenia międzynarodowe kupują głównie dwie grupy klientów. Pierwsza z nich to osoby, które nie mogą znaleźć pracy w kraju i w jej poszukiwaniu wyjeżdżają za granicę. Oczywiście nie mogą sobie pozwolić na przelot samolotem, więc zaopatrują się w znacznie tańsze bilety autokarowe. Najpopularniejszym miejscem docelowym tego segmentu rynku są oczywiście państwa członkowskie Unii Europejskiej, które otworzyły dla Polaków swój rynek pracy (należy pamiętać, że jeszcze nie wszystkie się na to zdecydowały). W ilości przyjętych Polaków przoduje oczywiście Wielka Brytania, Niemcy i Belgia. Po drugie nabywcami biletów autokarowych są oczywiście turyści, którzy chcą poznać atrakcyjne turystycznie miejsca w Europie, a jednocześnie nie wydawać fortuny na sam przejazd w obie strony. Dzięki szerokiej ofercie krajowych przewoźników można już bez problemu dostać się do najpopularniejszych kurortów na kontynencie. Nawet jeśli polskie autokary nie dojeżdżają do wybranego przez nas miejsca, to z pewnością ich trasa przebiega przez dogodne punkty przesiadkowe. Każdy przejazd autokarem pozwala wyrobić sobie zdanie o komforcie podróżowania drogami krajowymi i drogami krajów Europy zachodniej.