Zaplanuj podróż z rozkładem jazdy.

Zaplanuj podróż z rozkładem jazdy.

Rozkład jazdy PKS to podstawa optymalnego podróżowania. Wiadomo, że na dzisiejszą chwilę w Internecie jest bardzo wiele informacji dla podróżnych. I wszystkie są przydatne. Rozkład jazdy autobusów, plany miast, adresy hoteli i schronisk – to wszystko gromadzi człowiek, który wybiera się w podróż. Nikt nie lubi niepewności związanych z podróżą, zwłaszcza jak ma dotrzeć na określony czas w konkretne miejsce. Trzeba dokładnie zaplanować czas wyjazdu, by zdążyć na ewentualne przesiadki na trasie i dotrzeć na czas w miejsce docelowe. Rozkład jazdy PKS jest łatwo dostępny w sieci, więc korzysta z niego bardzo wielu podróżnych. Chcą oni mieć pewność co do obranej trasy oraz co do sposobu podróżowania. Każdy z podróżnych liczy czas, patrzy na godziny przesiadek i planuje wypełnienie czasu między kolejnymi odjazdami autobusów. Tak niewiele trzeba podróżnym, by byli szczęśliwi. Wiele utrudnień jest w czasie zimy. Śnieżyce lub oblodzone trasy często powodują opóźnienia. Podróżni są wówczas dość podenerwowani, jednak rozumieją powagę chwili i cierpliwie oczekują na przyjazd autobusu. Rozkład jazdy PKS i innych przewoźników funkcjonuje nienagannie, jednak warunki pogodowe mają swoje prawa i często kierowca musi zdjąć nogę z gazu w celu zapewnienia podróżnym bezpieczeństwa w czasie przejazdu autobusem.

Problemy PKP

Coraz więcej problemów do niedawna miała polska kolej. Rozkład jazdy PKP był kompletnie niezgodny z prawdą, ponieważ pociągi się opóźniały i znikały kolejne połączenia. Na szczęście teraz wszystko zaczyna się normować, ponieważ PKP ulega systematycznej prywatyzacji. Mimo obaw ludzi okazało się, że spółki dbają o kolej i uruchamiają nowe połączenia nie oszczędzając na remontach i wymianach składów. Rozkład jazdy PKP robi się coraz dokładniejszy i bogatszy umożliwiając nawet kursy do tej pory niedostępne. Spada również czas podróży między konkretnymi miastami dzięki regularnej konserwacji i wymianie trakcji.

Dla podróżnych, czyli dla nas

Jak wiemy w Polsce wielu ludzi ceni sobie bardzo środki komunikacji kolejowej, jak również miejskiej. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu jechał pociągiem, który swój kurs miał naniesiony na rozkład jazdy PKP. Natomiast we współczesnych czasach istnieje wiele ludzi, którzy zazwyczaj nie rezygnują z takiego środka transportu, ponieważ jest to dla nich znaczne udogodnienie. Każdy z nas wybierając się na wczasy korzysta z zamawianych wcześniej terminów do danego miasta w Polsce. Przykładem mogą być wakacje, wtedy też na dworcach kolejowych spotykamy wielu ludzi, którzy zazwyczaj zaznajamiają się z czymś takim jak, rozkład jazdy PKP, a później zamawiają na dany pociąg bilety. Otóż wiele cen biletów w okresie wakacyjnym ulega zmianom. Niektóre osoby pochodzące z południa kraju jadąc nad morze kupują bilety w granicach siedemdziesięciu złotych na zwykły pociąg, który zazwyczaj nie posiada żadnego luksusu w przedziale. Również wiele młodych osób wybierających się na wakacje nad nasze Polskie może woli zaznajomić się z odpowiadającym im zwanym, jako rozkład jazdy PKP i według niego ustalić sobie dowolny termin oraz podróż trwającą nawet 13 godzin na naszą morską północną Polskę.

Podróż autokarem a lot samolotem

Dzięki rozwojowi techniki ludzie w dzisiejszych czasach mogą korzystać z wielu jej dobrodziejstw niemal we wszystkich dziedzinach życia. Jedną z nich jest transport. Możliwe jest przemieszczanie się nawet w najbardziej odległe zakątki świata, przy czym istnieje wiele na to sposobów. Najpopularniejsze to podróże samolotem i autokarem. Mają one swoje wady i zalety. Autokary absolutnie wygrywają z samolotami pod względem kosztów podróży. Bilety autokarowe kosztują niekiedy kilkanaście razy mniej niż bilety na samolot. Jednakże w cenę takiego biletu autokarowego wliczonych jest mniej udogodnień. Pasażerowie samolotów korzystają z obsługi stewardess, mogą zamówić pyszne posiłki, napoje, a często nawet szampana. Poza tym pokonanie trasy trwa nieporównywalnie szybciej i przy podróży za ocean nie trzeba przesiadać się na prom. Generalnie rzecz biorąc kupno biletów autokarowych to przede wszystkim rozwiązanie dla osób chcących zaoszczędzić spore pieniądze i nie spieszących się zbytnio do docelowego punktu. Do wad podróżowania autobusem należeć będzie niewątpliwie komfort szczególnie jeśli jedziemy po polskich drogach, których stan jest beznadziejny.

Który ze środków transportu będzie dla nas najlepszy?

Poszukując najlepszego środka transportu warto jest rozważyć możliwość podróżowania autobusem. Według mnie jest to znacznie bezpieczniejsza opcja, aniżeli podróżowanie pociągiem. Przemierzanie kolejnych kilometrów pojazdem sunącym po szynach jest szczególnie niebezpieczne w nocy, kiedy to jesteśmy narażeni na różnego rodzaju kieszonkowców. W autokarach takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, są praktycznie na poziomie błędu statystycznego. Dlatego też może warto wyposażyć się w bilety autokarowe, nie zaś te, które powiodą nas na pociąg? Zdecydowanie tak. Spora część osób nadal lubuje w pociągach, wskazując czasem na niższe ceny biletów, jednak czasem cena nie jest najważniejszym aspektem. Trzeba również dodać, że bilety autokarowe nie należą znowuż do takich najdroższych, po prostu trzeba umieć szukać i robić to z odpowiednim wyprzedzeniem, kiedy to mówimy o trasach międzynarodowych. To oczywiste, że bilety autokarowe zamówione ze sporym wyprzedzeniem będą dużo tańsze, aniżeli te, które przyjdzie nam zakupić na ostatnią chwilę. Coraz częściej osoby zajmujące się sprzedażą biletów udostępniają nam różnego rodzaju udogodnienia. Niegdyś zakupić je można było tylko i wyłącznie w punktach naziemnych, co powodowało całkiem spore straty naszego wolnego czasu. W chwili obecnej bilety autokarowe zamówione mogą zostać nawet za pośrednictwem internetu.